top of page

Dieta na piękną i trwałą opaleniznę


Piękna opalenizna od kuchni Mimo, że lekarze biją na alarm i co roku przypominają o szkodliwości słońca, prawie każda z nas marzy o tym, by wrócić z wakacji z piękną, brązową opalenizną. Letnia pogoda aż kusi, żeby wygrzać się na słońcu i nie myśleć o problemach i czarnej stronie opalania: przyspieszeniu procesu starzenia się skóry, zmarszczkach, czy powikłaniach skórnych prowadzących nawet do nowotworów.

Jak więc nie rezygnować ze zdrowia, ale móc zachwycić swoją opalenizną znajomych po urlopie? Każda z nas pomyśli, że zna odpowiedź : stosować preparaty z filtrem UV, unikać słońca w południe, nosić odpowiednią odzież, nie zapominając o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. To zapewne pozwoli nam uniknąć niebezpiecznych poparzeń słonecznych, ale co zrobić, żeby uzyskać piękną, brązową opaleniznę?

Aby jeszcze lepiej przygotować się do wakacyjnych kąpieli słonecznych wystarczy wprowadzić proste zasady żywieniowe.

Poniżej kilka wskazówek, które warto włączyć do wakacyjnej diety, żeby cieszyć się piękną i opaloną skórą:

Żółty i pomarańczowy – czyli beta-karoten na złoty odcień

Aby nie dopuścić do rozwoju komórek rakowych, należy wesprzeć skórę w walce z wolnymi rodnikami. Najlepiej więc sięgnąć po owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze. Jednym z nich jest beta-karoten, który w sposób naturalny sprawia, że skóra szybciej się opala i przyjmuje ładniejszy, brązowy odcień. Dodatkowo, wspomaga organizm w odbudowie włókien kolagenowych i naskórka, dzięki czemu skóra staje się napięta i wolniej się starzeje. Gdy zjemy porcję warzyw, lub wypijemy sok, zwiększymy wydzielanie melaniny, która jest pigmentem nadającym skórze ładny odcień, dzięki temu w krótszym czasie uzyskamy lepsze efekty :)

Beta-karotenu szukaj w :

Marchwi,

Dyni,

Morelach,

Brzoskwini,

Nektarynkach,

Melonach,

Mango.

Mniej tłuszczy, więcej likopenu – ochrona przed czerniakiem

Co prawda, w czasie urlopu trudno oprzeć się pysznym frytkom, ale spróbujmy ograniczyć dania z głębokiego tłuszczu. Lepiej włączyć do diety dobre tłuszcze omega-3, które znajdziemy w oliwie i rybach. Dzięki temu, zmniejszymy nawet o połowę ryzyko zachorowania na czerniaka. Dodatkowo jedzmy latem pomidory! Surowe będą źródłem cennych składników i mikroelementów, ale prawdziwą skarbnicą likopenu staną się po przetworzeniu i ugotowaniu, np. pod postacią przecieru pomidorowego (nie, niestety ketchup ze sklepu nie jest najlepszą opcją, zawiera za dużo tuczącego cukru, niezdrowego octu i soli, która zatrzymuje wodę w organizmie). Likopen ochroni naszą skórę przed uszkodzeniami słonecznymi, sprawiając że będzie ona mniej wrażliwa na promienie UV.

Tarcza z mikroelementów i minerałów – dla bezpieczeństwa i utrwalenia opalenizny

Oprócz beta-karotenu i likopenu, warto zaopatrzyć organizm w inne przeciwutleniacze, które pomogą zachować nam zdrowie i młodość pomimo ekspozycji na upalne słońce. Szukać ich należy w zielonych i fioletowych warzywach i owocach, które nie tylko w czasie wakacji, ale na co dzień powinny znaleźć się na naszych talerzach. Nie zapominajmy też o kaszach i orzechach, które dobrze wpłyną nie tylko na skórę, ale na cały organizm.

Mocy przeciwutleniaczy szukaj w :

Ciemnych winogronach,

Jagodach,

Kapuście,

Brokułach,

Czosnku,

Cebuli,

Warzywach strączkowych,

Orzechach,

Kaszach.

Trzy witaminy – miliony korzyści

Gdy dopilnujemy tego by nasza dieta była bogata w witaminy A, E i C, wyposażymy się w wewnętrzny filtr, który będzie chronił nas przed promieniowaniem UV i sprawi, że nasza skóra, włosy i paznokcie nie będą matowe i wysuszone.

  • Witamina A – nasza tajna broń przeciw fotostarzeniu. Znajdziesz ją w rybach morskich, tranie, wątróbce, żółtkach jaja, olejach roślinnych.

  • Witamina E – niezbędna gdy przydarzy Ci się spalić na słońcu. Aby złagodzić poparzenia skóry, szukaj ją w produktach sojowych, kiełkach, jajkach, kaszach, maśle, kapuście, fasoli i płatkach owsianych.

  • Witamina C – wspomaga regeneracje i zapobiega nowotworom. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, szukaj jej w owocach dzikiej róży, czarnych porzeczkach, truskawkach, rzepie, natce pietruszki i cytrusach.

Czego unikać – produkty fotouczulające

Tym razem o tym, co może nam zaszkodzić podczas ekspozycji na słońce. Niektóre warzywa i produkty, mogą wzmagać w nas skłonności do alergii i wywoływać przebarwienia na skórze. Przede wszystkim nie polecamy przed i w czasie opalania spożywania:

Cyklamatu (czyli słodziku),

Ziela dziurawca,

A także spożywanych w nadmiarze:

Kopru,

Selera,

Karczocha,

Cykorii,

Sałaty.

Piękna, letnia opalenizna i zdrowe, jedzenie pełne sezonowych , wartościowych warzyw i owoców sprawi, że po urlopie będziemy piękne i wypoczęte. Warto wprowadzić powyższe wskazówki co najmniej dwa tygodnie przed planowanym opalaniem, tak by organizm miał czas by przetransportować cenne składniki z przewodu pokarmowego do skóry i przygotował ją na duże dawki słońca. Tych, którzy już są na wakacjach uspokajamy, stosowanie naszych zaleceń podczas opalania i po nim, również pomoże nam zachować piękną barwę skóry i zdrowie.

Bezpiecznego opalania!

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page